pobieranie materiału do badań mykologicznych

Grzybica paznokci jest nierzadko trudna do wyleczenia , szczególnie jeżeli mowa o zaawansowanym przypadku. Grzybica może być wywołana przez takie grzyby jak: dermatofity, drożdżaki i pleśniowce. W naszych laboratoriach są też znane grzyby tropikalne, lecz te są zazwyczaj „przywożone” z innych niż Europejskie krajów.

Leczenie trudnych przypadków grzybic przez lekarzy dermatologów może być długotrwałe ,a często nieefektywne .W takim przypadku aby móc osiągnąć sukces w leczeniu potrzebne jest dokładne badanie mykologiczne umożliwiające ich rozpoznanie i zróżnicowanie.

Na czym polega badanie mykologiczne tkanki skórnej lub paznokci stóp?
Do badania mykologicznego potrzebne są zeskrobiny zarażonej grzybem płytki paznokcia lub tkanki skórnej. Zabieg mający na celu uzyskanie materiału do badania w gabinecie podologicznym jest z reguły szybki i bezbolesny. Polega na zeskrobaniu lub zdarciu odpowiednim frezem nieznacznej ilości tkanki skórnej lub części paznokcia. Również z okolicy części podpaznokciowej. Materiał wędruje do laboratorium w jałowym pojemniku, gdzie poddany jest specjalnej „hodowli”. Po około 4 tygodniach otrzymuje się wynik z antybiogramem czyli z wykazem leków, na które grzyb nie jest odporny.

Po uzyskaniu wyniku badania Podolog kieruje pacjenta do lekarza specjalisty (dermatologa) by ten na podstawie wyników badania mógł wdrożyć odpowiednie leczenie. Proces leczenia jest w tym przypadku znacznie krótszy i zapewnia możliwość całkowitego wyleczenia. Jeżeli wynik badania był ujemny a obraz kliniczny sugeruje etiologię grzybiczą, to mimo uzyskania ujemnego, nie stwierdzającego grzybów wyniku badanie mykologiczne powinno być przeprowadzone przynajmniej trzykrotnie.

Jak przygotować się do zabiegu pobierania materiału do badania mykologicznego?
Najlepiej jak grzybica rozpoznana jest jak najszybciej, bo jeżeli pacjent nie zażywał leków, maści i innych preparatów przeciwgrzybicznych to badanie ma szansę wykazać miarodajną opinię, która później będzie skutkowała szybkim wyleczeniem stanu chorobowego.
W przypadku kiedy pacjent był już leczony i / lub zażywa lekarstwa przeciw grzybicy powinien on na dwa tygodnie przed pobraniem materiału zaprzestać zażywania leków.

Uwaga – w dniu pobrania materiału miejsce zmienione chorobowo nie powinno być myte lub czyszczone.

Przeprowadzanie badań mykologicznych i pobieranie w tym celu tkanek i łusek może być przeprowadzane w każdym wiek. Dla kobiet w ciąży również nie ma przeciwwskazań do poddania się badaniu mykologicznemu . Po zaleczeniu grzybicy , na płytce paznokciowej niejednokrotnie zostają trwałe uszkodzenia . W takiej sytuacji podolog może wykonać protezę paznokcia ze specjalnej antygrzybiczej masy.

Projekt i wykonanie: HEDRYCH.pl