usuwanie brodawek

To zmiana skórna, wywołana wirusem brodawczaka ludzkiego HPV. Posiadająca szorstką powierzchnię, kształt owalny, jest uwypuklona i rozsiewa się. Najczęściej występuje na stopach i rękach.
W niektórych przypadkach, jest mylona z odciskami, co niestety prowadzi do nieodpowiedniego leczenia i jeszcze bardziej przyczynia się do jej rozsiania.

Do zakażenia dochodzi poprzez:

  • bezpośredni kontakt w saunach, siłowniach, gabinetach kosmetycznych (manicure – pedicure)

  • basenach, matach do ćwiczeń

  • gabinetach lekarskich (chodzenie bez klapek)

  • podawanie ręki, spocona, uszkodzona lub zmacerowana skóra

  • osoby z obniżoną odpornością; (przyjmowanie leków immunosupresyjnych, terapia onkologiczna, przebyte choroby wirusowe np. półpasiec, grypa, zapalenie płuc);

Brodawka wirusowa dosyć szybko zagnieżdża się na skórze, natomiast bez inwazyjne usunięcie jej wymaga czasu. Czasami samoistnie znika, jednak przeważnie należy ją specjalistycznie usunąć.
W gabinecie podologicznym najczęstszą metodą usuwania brodawek jest zastosowanie ciekłego azotu. . Podolog może też zaproponować kurację domową z zastosowaniem środków farmakologicznych ,a w zawansowanym przypadku zabieg chirurgiczny .Brodawki na stopach najczęściej można spotkać u dzieci i osób uprawiających sporty kontaktowe.

Projekt i wykonanie: HEDRYCH.pl